Mes tikrai jau mylim teatrą. Džiaugiamės, kad mokytojai mus pratina ir skatina pamėgti šią meno rūšį. Spalio 9 dieną gimnazijos 60 (Ig. A, IIg. A, IIg. C ir IIIg.) mokinių  lankėsi Kauno kameriniame teatre, kuriame gastrolių atvykęs Keistuolių teatras rodė spektaklį „Apie nieką“. Apie spektaklį nuomonių įvairių. Aš džiaugiuosi, kad man spektaklis labai patiko, todėl ir parašiau  recenziją - noriu su visais pasidalinti  mintimis apie jį.

Ar įmanoma kurti apie nieką ir sukurti viską? Tokį klausimą nebyliai uždavė Keistuolių teatro aktoriai, atvykę į Kauno miesto kamerinį teatrą.

Scena. Juodas stalas, simbolizuojantis realybę, vienas aktorius, sėdintis už jo, pranešantis vaidinimo pradžią, ir daugiau nieko – jokių dekoracijų, šviesos efektų ar šiais laikais plačiai naudojamo kokio nors kičo. Tiesa, be visų šių komponentų netiki, ar viskas prasidėjo, ar tai vaidyba? Pora minučių ir į sceną įeina dar du aktoriai, visi prisistato ir, visų nuostabai, pasveikina susirinkus į pjesės skaitymą.

Spektaklis „Apie nieką“ kuria ryšį su žiūrovu žaismingai ir tiesmukai, įmesdamas jį tiesiai į teatro vidinę virtuvę. Tai spektaklis spektaklyje: aktoriai Jurgis Mačėnas, Danas Kamarauskas, Gabrielius Zapalskis ir Viola Klimčiauskaitė. Nuo pirmojo pjesės skaitymo iki premjeros per vieną vakarą aktorius palydintys žiūrovai vienu metu regi ir spektaklio kūrimo procesą, ir su itališkojo commedia dell‘arte žanro prieskoniu suręstą istoriją apie jaunuolį, bandžiusį nugalėti Mirtį.

Aktoriai, bandantys parodyti šaržuotas savo pačių versijas, nepasidalijantys vaidmenų, besipykstantys, durimis trankantys, įžeidžiais žodžiais kalbantys. Ne ką prastesnis veiksmas vyksta ir jų kuriamoje pjesėje – mirus Karaliaus dukrai, du ne itin sumanūs ministrai nusprendžia išsiųsti į dykumą jaunuolį susigrąžinti princesę ir taip sustabdyti visuotinį gedulą. Spektaklis tarsi įvilioja žiūrovus į pinkles, kuriose jie jaučiasi lyg papuolę į niekam tikusios, pagardintos absurdiškos dramos ir sarkastiškos komedijos prieskoniais, pjesės skaitymą. Būtent tokia atmosfera sukuriama 2 val. trunkančiame spektaklyje.

„Apie nieką“ – intelektuali komedija, priverčianti susimąstyti, kas gi iš tiesų vyksta teatro užkulisiuose, kaip kuriamas scenarijus ir kaip atsiranda ryšys tarp žmonių kūrybinio proceso metu. O kas po jo? Ar visad pasiseka, ar visad aktoriai palieka sceną su šypsena, ar teatre, o gal gyvenime darome klaidų?

Galiausiai vienas pagrindinių aktorių aiškiai publikai pasako: „Teatre kaip ir gyvenime, norint judėti į priekį, geriau tas klaidas pamiršti.“ Vaidinimas baigtas. Daug pasimetusių žvilgsnių. Pabaiga. Visgi supranti, jog vaidino tai jie ne spektaklį, o realų gyvenimą. Tiek užkulisiuose, tiek scenoje, tiek realiame gyvenime visad veikia žmogaus santykis su žmogumi. Ir taip aktoriai ir vėl perduoda nebylią žinutę, kad kūryba, kaip ir gyvenimas, – abstraktus, absurdo nestokojantis procesas, kurį gerokai pasilengvinti galima į viską pažvelgiant su lašeliu ironijos.

Taigi teatras moko gyvenimo. Laukiam, kada vėl pamoka vyks teatre.

Laura Povilaitytė, IIIg. B