„Kalnai kelmuoti, pakalnės nuplikę“, – žodžiai, daugiaprasmė metafora, kuri kartų kartoms suteikia vis naujų prasmių, padeda pajusti artimą gamtos dvasią. Kraštą, kuriame gimė žymiausias Lietuvos poetas Antanas Baranauskas, aplankė ir LSMU gimnazijos mokiniai. Lietuvių kalbos mokytojo Pauliaus Kavaliausko organizuojamoje kelionėje spalio 26 d. dvyliktokai aplankė A. Baranausko ir A. Žukausko-Vienuolio memorialinį muziejų, kuriame saugoma poeto klėtelė. Įdomu tai, kad ant pastato sienų kabėjo laiškai su A. Baranausko žodžiais, kuriais jis pats tarsi kreipėsi į lankytojus ir prašė ilgiau paviešėti. Poetas atsiskleidė ne tik kaip talentingas kūrėjas (į Lietuvos rekordų knygą „Anykščių šilelis“ įrašytas kaip daugiausia vertimų į kitas kalbas sulaukęs lietuvių literatūros poetinis tekstas), tačiau ir gabus matematikas bei įvairiapusė asmenybė. Kelionėje dvyliktokai taip pat aplankė lietuvių prozininko J. Biliūno gimtinę. Ne veltui Romualdo Granausko apibūdinamas kaip „baltas liūdesio balandis“  paveikė mokinius ne tik jautria kūryba, bet ir skaudžia biografija. Tačiau ar reikia graudinti jaunuolius tragiškomis novelėmis, priverčiančiomis giliai išgyventi liesos katytės ar nusenusio šuns žūtis? Gidė pabrėžė, kad tėvai, neleisdami skaityti šių kūrinių, vėliau galės save kaltinti, matydami vaikų gerumo, empatijos stoką. Paskui gimnazistai aplankė J. Biliūno kapą - kopė į kalną tarsi į laimės žiburį tikėdamiesi savo norų išsipildymo. Kelionės pabaigoje mokiniai apžiūrėjo Puntuko akmenį bei vaikščiojo Lajų taku grožėdamiesi A. Baranausko amžinu ir nesunaikinamu šileliu. Dvyliktokai, kaip ir J. Biliūnas su A. Baranausku, pamilo Anykščių kraštą, galbūt ir jie dabar jus dar stipresnį ryšį su gimtine.

Gintarė Lukoševičiūtė IVg. kl.